Ku pamięci

Z głębokim smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego kolegi, GRZEGORZA LUBASZKI.

Rodzinie zmarłego najserdeczniejsze kondolencje składa kierownictwo firmy oraz współpracownicy. Żegnamy Cię Grzesiu, spoczywaj w pokoju.

Continue Reading

Skandaliczne zaniedbania i niechlujstwo serwisu to standard czy jedynie niechlubne wyjątki na rynku zasilania gwarantowanego ?

Czy niska cena wykonania niesie ze sobą zagrożenie dla jakości wykonania instalacji?

„System jest tak mocny jak najsłabsze jego ogniwo”

Czy zadajecie sobie pytanie jak wyglądają szczegóły waszej instalacji gwarantowanego zasilania? Czy jakość prac instalacyjnych zasilania gwarantowanego ma znaczenie dla ochrony Waszych serwerowni?  Czy wyobrażasz sobie skutki zaniedbań? Czy tylko system jest zagrożony? A może zagrożone jest również Twoje zdrowie i życie?

Ostatnie „odkrycia” serwisu Slider Technologies w instalacjach UPS wykonanych przez różnych dostawców zasilania gwarantowanego skłoniły nas do napisania tego artykułu. Natknęliśmy się bowiem na nieprawdopodobne wręcz niechlujstwo i zaniedbania wykonawców, które mogły doprowadzić do katastrofy, nie mówiąc o zagrożeniu dla niezawodności zasilanych odbiorników. Brak wyobraźni (lub jej bezmiar) osób wykonujących przedstawione na wybranych fotografiach instalacje po prostu szokuje!

Niejednokrotnie wydawane są przez Inwestorów poważne kwoty na zakup gwarantowanego zasilania. Inwestor jest przekonany, że w sytuacji krytycznej zasilanie gwarantowane zadziała, ale czy na pewno?  Można kupić najbardziej zaawansowane technologie, mieć dwa tory zasilania,redundancje UPS, równoległe baterie akumulatorów, systemy nadmiarowe, jednak to nic nie da gdy oddamy instalacje UPS w ręce niesolidnego i nieodpowiedzialnego dostawcy. Często nawet w miarę wnikliwe procedury odbiorcze nie ustrzegą nas przed zaniedbaniami, które przewrotny serwisant przed nami ukryje. Na zamieszczonych poniżej zdjęciach pokazujemy przykłady „pomysłowości” serwisantów. Jakość wykonania instalacji elektrycznych i połączeń baterii z zasilaczem UPS często z pozoru wyglądają poprawnie jednak gdy odsłonimy np. szafkę  bateryjną lub gdy przyjrzymy się metodzie zarabiania kabli to okaże się, że prawda o naszej instalacji jest zgoła inna.

Trzeba zadać sobie pytanie co jest powodem takiego niechlujstwa? Z pewnością nie ma usprawiedliwienia dla nieodpowiedzialnych Wykonawców i należy z całą stanowczością stwierdzić, że praktyki pokazane na zdjęciach są naganne. Jednak utrwalona praktyka dążenia do wykonania inwestycji za najniższą cenę prowadzi do obniżenia jakości wykonania instalacji. Dotyczy to zwłaszcza instalacji wykonanych przez Wykonawcę wyłonionego w ramach zamówień publicznych. Jednak praktyka kierowania się wyłącznie ceną przenosi się niejednokrotnie również na inwestorów prywatnych.  Maksymalne dążenie inwestora do osiągnięcia jak najniższej ceny zakupu powodują, że niesolidni dostawcy szukają oszczędności w realizacji zamówienia, a nawet z góry zakładają nierzetelne wykonanie zamówienia tak aby niską ceną zdobyć zamówienie. Można ubolewać, że tak powszechne jest kierowanie się niską ceną przy powierzaniu prac o tak dużym znaczeniu dla inwestycji gwarantowanego zasilania. Zrozumiałym jest, że nikt nie chce przepłacać, jednak są granice oszczędności. Jest nią z pewnością bezpieczeństwo. Jeśli oszczędności prowadzą do zagrożenia bezpieczeństwa związanego z użytkowaniem urządzeń lub wręcz stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia obsługi to sytuacja staje się naprawdę poważna, a wręcz alarmująca. Poniżej przedstawiamy napotkane dzieła niektórych instalatorów.

Fotografia po lewej przedstawia podłączenie przewodów obwodu DC – podłączenie pomiędzy szafą bateryjną a zasilaczem UPS. W niniejszym przypadku zasilacz UPS wykorzystuje 32 akumulatory o napięciu 12 V. W obwodzie występuje napięcie stałe na poziomie 400 V, a zabezpieczenie prądowe wynosi 40 A! „Profesjonalnie” zarobione końcówki przewodów umieszczone zostały w „dedykowanej” złączce bateryjnej. Tego typu połączenia nie można wykonywać za pomocą złączki śrubowej przeznaczonej na napięcie 380 V AC i prądzie max. 3 A.

Tego typu złączki serwis montujący ten zasilacz UPS widocznie bardzo polubił, bo znaleźć je można jeszcze w innych miejscach przy zasilaczu. Połączenie przewodu ochronnego.

 

 

 

Pomysłowość serwisu, który montował ten zasilacz jest nieograniczona. Obok ukazane zostało połączenie przewodu o większym przekroju niż średnica otworu.

 

 

 

Odpowiedź na stawiane w tytule pytanie po obejrzeniu zdjęć nasuwa się samo. Z drugiej strony jakość wykonania instalacji urządzenia wynika przede wszystkim z kultury technicznej samych instalatorów i firmy dla której pracują. Z punktu widzenia klienta trudno jest przez kilka godzin a czasami i dni patrzeć na ręce pracownikom, którzy instalują zasilacz UPS. Warto jednak od czasu do czasu przyjrzeć się wykonanej pracy przed montażem obudowy czy to szaf bateryjnych, czy też obudowy zacisków kablowych w myśl starego polskiego przysłowia „pańskie oko konia tuczy”.

 

Na zakończenie artykułu warto dać kilka wskazówek w jaki sposób ustrzec się przed niesolidnym wykonaniem instalacji.

1. Przed wyborem Wykonawcy powinno się sprawdzić jakość dotychczas wykonywanych instalacji z wybranych inwestycji.
2. Nie kierować się przy wyborze usługi jedynie ceną. Prosić o przedstawienie kompletnej oferty zgodnej z naszymi oczekiwaniami. Im wyższy stopień szczegółowości w ofercie tym mniej nieporozumień w trakcie realizacji.
3. Odbierać prace przed ich zakryciem.
4. Instalacje, połączenia sprawdzać wnikliwie. Jeśli mamy wątpliwości prosić o wyjaśnienia i pisemne deklaracje.
5. Mieć przygotowaną metodykę odbiorową.
6. Korzystać z wyspecjalizowanych instytucji lub firm podczas odbiorów i prób większych inwestycji.

Continue Reading

Dlaczego wybór złego UPS’a może znacznie zwiększyć rachunki za dostawę energii elektrycznej ?

Wydawać by się mogło, że jedynie sprawność zasilaczy impulsowych ma wpływ na wysokość rachunków za prąd. Jak się jednak okazuje sprawność oferowanych na rynku zasilaczy jest zbliżona, a inny parametr techniczny, który często jest pomijany może spowodować znaczne zwiększenie kosztów odbioru energii elektrycznej.
Urządzenia wymagające zasilania prądem stałym wykorzystują coraz częściej zasilacze impulsowe wyposażone na wejściu w aktywny prostownik. Tego typu prostowniki ze względu na pobór nieodkształconego prądu spotykane są obecnie w: zasilaczach UPS, układach napędowych, prostownikach bateryjnych i siłowniach telekomunikacyjnych. Zaletą aktywnych prostowników jest możliwość pracy bez poboru mocy biernej czyli ze współczynnikiem mocy równym 1.
Niestety w praktyce okazuje się, że producenci skupili się na poprawie współczynnika mocy biernej, ale indukcyjnej zaniedbując nieco moc bierną pojemnościową. Oszczędności w wykonaniu obwodów mocy oraz układów sterowania prostownika, niepełne testy przed dopuszczeniem do sprzedaży powodują, że tanie rozwiązania zasilaczy UPS lub innych urządzeń wykorzystujących prostowniki aktywne, przy obciążeniach mniejszych niż nominalne powodują przepływ mocy biernej o charakterze pojemnościowym. W zdecydowanej większości przypadków urządzenia energoelektroniczne są niedociążone, a co za tym idzie użycie tańszych rozwiązań takich urządzeń powodować może ponad umowny przepływ mocy biernej pojemnościowej. W zależności od operatora systemu dystrybucyjnego oraz od podpisanej umowy przyłączeniowej może okazać się, że koszt kar za pobór mocy biernej pojemnościowej przewyższy koszt zakupu energii czynnej. Można to zaobserwować już przy współczynniku mocy cos(φ) równym 0,88 dla obiektu zasilanego z sieci niskiego napięcia. W takim przypadku dla układu pracującego przy obciążeniu mocą czynną 10 kW i mocą bierną pojemnościową 5,4 kvar koszt rozliczenia przepływu mocy biernej wynieść może 27 tyś zł. rocznie! Koszty takie zdecydowanie przekraczają wartość zasilacza UPS.
Wybór sprawdzonego rozwiązania, które utrzymuje współczynnik mocy równy 1 w szerokim zakresie pobieranej mocy czynnej, może pozwolić na uniknięcie wysokich kar, lub konieczności instalacji kosztownych i wywołujących kolejne problemy kompensatorów mocy biernej pojemnościowej. Tani zakup nie oznacza również taniej eksploatacji, warto o tym pamiętać.

Continue Reading

Wypożyczenie urządzeń zasilania

Slider Technologies dysponuje urządzeniami mobilnymi, które wypożycza w sytuacji awarii posiadanego przez klienta sprzętu lub sieci zasilającej.

Do dyspozycji są przewoźne agregaty prądotwórcze gotowe do pracy o każdej porze dnia i nocy. W większości bardzo dobrze wyciszone posiadające zbiorniki paliwa, które zapewniają kilkunastogodzinną pracę.

Ponadto dostępne są zasilacze UPS i siłownie DC wraz z zestawami baterii, okablowaniem i systemem nadzoru.

Continue Reading

DATA CENTER

Oferta Slider Technologies to nie tylko systemy zasilania. Rozwój firmy spowodował rozszerzenie oferty o kompleksową realizację obiektów typu Data Center. W ramach tej oferty Slider Technologies zapewnia opracowanie koncepcji i dokumentacji projektowej serwerowni, budowę pomieszczenia serwerowni zgodnie z założeniami użytkownika w oparciu o wytyczne Uptime Institute, wykonanie instalacji chłodniczej, gaśniczej, monitoringu oraz kontroli dostępu, podłogi technicznej, instalacji elektrycznej oraz światłowodowej itd.

Doświadczenie zdobyte w oparciu o realizację jednej z największych serwerowni w Polsce (6 MW chłodu i …MW zasilania UPS) gwarantuje, że kadra inżynierska firmy poradzi sobie z każdymi niespodziankami, które może napotkać na placu budowy.

Oferta w dziedzinie obiektów Data Center jest kompleksowa i oprócz dostawy szaf rack lub zabudowy „zimny” i „gorący” korytarz zapewnia również migrację sprzętu klienta.

Ciekawym rozwiązaniem dla klientów, którzy mają ograniczoną powierzchnię lokalową są serwerownie kontenerowe indywidualnie tworzone przez Slider Technologies.

Continue Reading

Systemy kontroli ładowania i stanu baterii

BACS, czyli „Battery Analysis & Care System” to kolejna już generacja najbardziej zaawansowanego systemu monitorowania akumulatorów i zarządzania nimi zintegrowanego z siecią Ethernet  niemieckiej firmy GENEREX. System ten dokonuje cyklicznie pomiarów wewnętrznej rezystancji, temperatury i napięcia poszczególnych akumulatorów i wyświetla wyniki w postaci strony internetowej. Poprzez proces equalizacji koryguje napięcia ładowania poszczególnych akumulatorów i steruje nim. Ponadto kontroluje wartości środowiskowe (temperatura, wilgotność, stężenie wodoru itp.) oraz zarządza innymi urządzeniami zasilającymi (UPS, falowniki, prostowniki itp.).

Napięcie akumulatorów utrzymywane jest w optymalnym zakresie roboczym. Ciągłe monitorowanie i optymalizowanie napięcia ładowania poszczególnych akumulatorów zapewnia stałą dostępność akumulatorów przez cały czas. BACS to idealny system do wszystkich akumulatorów ołowiowych (otwartych i mokrych, bezobsługowych, żelowych AGM itp.)

Continue Reading

Aktualności

 

Wrzesień 2020 – witamy na nowych stronach ST

Lipiec/Sierpień 2020 – mimo okresu urlopowego zaczynamy budowę dwóch serwerowni z pełną infrastrukturą technologiczną.

Czerwiec 2020 – nowy przewoźny zespół prądotwórczy o mocy 160 kVA będzie stanowił awaryjne źródło zasilania serwerowni naszych klientów w przypadku awarii sieci zawodowej.

Maj 2020 – Dział Handlowy powiększył się o nowego pracownika na dolnym śląsku.

Kwiecień 2020 – COVID-19. Zachowując reżim sanitarny serwis Slider Technologies dba o Państwa urządzenia 24 h/dobę.

Lipiec/Sierpień 2019 – zakończenie największej realizacji spółki w zakresie wyposażenia obiektu Data Center w systemy klimatyzacji precyzyjnej aż 6 MW, zasilania gwarantowanego … MW oraz szaf rack w zabudowie zimnego korytarza, zarządzanych listew PDU.

Continue Reading

Serwis

Gwarancyjny i Pogwarancyjny

Obsługa serwisowa gwarantuje stabilną pracę systemów zasilania gwarantowanego. Slider Technologies otacza sprzęt swoich klientów opieką serwisowa już od momentu sprzedaży urządzenia. Klient czuje, że wybrał nie tylko dobrą markę urządzenia ale też pewnego dostawcę.

Wykwalifikowany serwis o każdej porze dnia i nocy reaguje na zgłoszenia serwisowe i udziela klientom wsparcia, a jeśli urządzenie rzeczywiście sprawia problem to jeden z wielu zespołów serwisowych na terenie kraju dojedzie na miejsce i usunie awarię lub wymieni urządzenie na sprawne.

Aby urządzenia zasilania działały sprawnie, ważne są terminowo wykonywane przeglądy serwisowe w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia awarii. Dlatego konsultanci naszego serwisu pilnują terminów za klienta i przypominają o konieczności wykonania przeglądu.

Slider Technologies prowadzi bezpłatne naprawy gwarancyjne dostarczonych urządzeń zgodnie z warunkami gwarancji. Posiada pełną autoryzację producentów oferowanych urządzeń i personel przeszkolony w fabryce producentów.

Urządzenia pogwarancyjne również są objęte naszą opieką na podstawie indywidualnego zlecenia lub indywidualnej umowy serwisowej.

Wiemy, jak ważną rolę w Państwa obiektach odgrywają urządzenia UPS, dlatego też wychodzimy Państwu naprzeciw z ofertą programów serwisowych określających czas reakcji serwisu, czas usunięcia usterki oraz zakres działań prewencyjnych. Przygotowaliśmy dla Państwa trzy programy serwisowe:

  • Gold
  • Silver
  • Bronze

Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółami zapraszamy do kontaktu z działem serwisu  serwis@slidertechnologies.pl.

Odpowiemy na każde zapytanie.

Continue Reading

Wykonawstwo

Wykwalifikowana kadra pracowników Slider Technologies wraz z dobranymi pod względem rzetelności firmami realizuje zaawansowane technologicznie projekty począwszy od modernizacji istniejących instalacji elektrycznych, po budowę ośrodków obliczeniowych Data Center wraz z wyposażeniem w takie elementy infrastruktury jak:podłogi techniczne

  • systemy gaszenia gazem obojętnym
  • instalacje elektryczne i teletechniczne
  • urządzenia zasilania rezerwowego
  • oświetlenie
  • systemy klimatyzacji precyzyjnej
  • kontrola dostępu i telewizja przemysłowa
  • szafy rack lub zabudowa wyspowa z ciepłym lub zimnym korytarzem

Continue Reading

Doradztwo i Projektowanie

Slider Technologies dysponuje zespołem inżynierów, którzy bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu doradzą przy wyborze odpowiedniego rozwiązania pod Państwa bieżące i przyszłe potrzeby. Nie bez znaczenia dla każdego z oferowanych urządzeń pozostaje wybór pomieszczenia, sposób wentylacji oraz możliwość podłączenia przewodów. Decyzję o sposobie ustawienia i podłączenia urządzeń należy pozostawić profesjonalistom, którzy przedstawią Państwu gotowe rozwiązanie spełniające wymagania zarówno producentów jak i obowiązujące przepisy i normy. Państwu pozostanie tylko zaakceptowanie naszej propozycji. Akceptacja przez Państwa rozwiązania umożliwia przekazanie dokumentacji do jednego z naszych biur projektowych, które przygotuje odpowiednie wyliczenia, schematy i rzuty urządzeń w pomieszczeniu.  Z tak gotową dokumentacją mogą Państwo rozpocząć inwestycję.

Continue Reading